سیستم های خانه هوشمند از طریق پروتکل های اتوماسیون خانگی کار می کنند. این پروتکل ها مانند زبانهایی هستند که سیستم های هوشمند خانه با یکدیگر ارتباط بر قرار میکنند و فرامین را اجرا می کنند.

مجموعه ای از پروتکل های خانه هوشمند وجود دارد – از جمله گزینه های سیمی و بی سیم – اما در اینجا به محبوب ترین پروتکل های اتوماسیون خانگی بی سیم خواهیم پرداخت.

پروتکل Z-Wave

  مزایا

 1. در میان بسیاری از دستگاه های خانه هوشمند محبوب است.
 2. قابل انتقال و جابجایی آسان.
 3. تداخل کم.

  معایب

 1. به هاب مرکزی نیاز دارد.

پروتکل Z-Wave  در خانه هوشمند حکم “دختر” دنیای اتوماسیون خانگی را دارد. به خصوص در ایالات متحده، محبوب ترین پروتکل خانه های هوشمند است. پروتکل Z-Wave با صدها تولید کننده سیستم های خانه هوشمند با برندهای مختلف و هزاران دستگاه مختلف خانه هوشمند کار می کند.

در خانه هوشمند زدویو-zwave برای کنترل همه دستگاه های هوشمند خود به یک هاب مرکزی Z-Wave یا همان کنترلر مرکزی زدویو نیاز خواهید داشت. می توانید کنترلرهای مرکزی Z-Wave را مستقل از هر برندی انتخاب کنید. و دستگاه های هوشمند زدویو zwave از برندهای مختلف انتخاب کنید. کنترلرهای مرکزی زدویو تمام دستگاه ها را به هم پیوند می دهد. کنترلر مرکزی زدویو به شما امکان می دهد دستگاه ها را از طریق یک برنامه واحد کنترل کنید.

zigbee

  مزایا

 1. کم مصرف بودن در انرژی.
 2. قابلیت انتقال و جابجایی آسان.
 3. پروتکل مشترک برای دستگاه های خانه هوشمند.

  معایب

 1. به هاب مرکزی یا کنترلر مرکزی یا همان هوم سنتر نیاز دارد.

Zigbee به عنوان نایب قهرمان جهان پروتکل های خانه هوشمند است. این انتخاب در بین مردم محبوب است. اما نه به اندازه Z-Wave. هاب های اختصاصی خانه های هوشمند مانند کنترلر مرکزی زیپاتو( zipatile ) اغلب با هر دو پروتکل Z-Wave و Zigbee کار می کنند. این ویژگی نهایت انعطاف پذیری در انتخاب دستگاه های خانه هوشمند شما را فراهم می کند.

Zigbee مانند Z-Wave با استفاده از امواج رادیویی دستگاه های شما را به یکدیگر متصل کرده و به آنها اجازه می دهد با یکدیگر صحبت کنند. Zigbee همچنین این مزیت را دارد که یک متخصص صرفه جویی در مصرف انرژی است. برای راه اندازی دستگاه های Zigbee انرژی زیادی لازم نیست ، بنابراین لازم نیست نگران تغییر مداوم باتری ها باشید.

 

Bluetooth

  مزایا

 1. ادغام دستگاه های جدید آسان است.
 2. به هاب مرکزی نیاز ندارد.
 3. قیمت پایین.

  معایب

 1. برد بسیار کوتاه.

حتما در مورد بلوتوث چیزهای زیادی شنیده اید. یکی دیگر از پروتکل های بیسیم خانه هوشمند بلوتوث می باشد. بلوتوث برای مواردی دیگری جز وسایل خانه هوشمند بسیار محبوب است. شما احتمالاً با دستگاه هایی چون هدفون ، بلندگو یا صفحه کیبورد بلوتوثی  آشنا هستید.

دقیقاً مانند سایردسته های پروتکل بیسیم در خانه هوشمند، پروتکل بلوتوث نیز از امواج رادیویی برای مکالمه دستگاه ها با یکدیگر استفاده می کند. اما دامنه آن بسیار محدودتر از Z-Wave یا Zigbee است. برای کنترل امور با استفاده از اتصال بلوتوث باید کاملاً نزدیک دستگاه باشید.

وسایل خانه هوشمند کمتری در بازار هستند که به بلوتوث متصل شوند. اما استفاده از آن در مواردی مانند چراغ های هوشمند Philips Hue و قفل های هوشمند دیده می شود. اگر نمی خواهید برای کنترل دستگاه های هوشمند خود به هاب مرکزی نیاز داشته باشید، پروتکل بلوتوث میتواند گزینه ای برای کنترل بدون هاب باشد. که البته خیلی ها طرفدار وجود هاب مرکزی یا همان کنترلر مرکزی در خانه هوشمند هستند.

Ensteon

مزایا

 1. فناوری ترکیبی.
 2. راه اندازی آسان.

معیاب

 1. محدود به محصولات Insteon.

پروتکل Insteon یک پروتکل ترکیبی است. از هر دو فناوری سیمی و بی سیم استفاده می کند. برای این پروتکل به هاب مرکزی ، یعنی Insteon Hub نیاز خواهید داشت. هاب یا کنترلر مرکزی در خانه هوشمند دستگاه های هوشمند را به هم متصل می کند.  شما میتوانید آنها را از هرجایی با استفاده از تلفن هوشمند کنترل کنید.

طرفداران Insteon آن را از این خاطر که استفاده از آن سریع و آسان است دوست دارند. اما قطعاً به اندازه سایر پروتکل های این لیست محبوب نیست و فقط با محصولات با مارک Insteon مانند کلیدهای روشنایی ، پریزهای هوشمند ، سنسورها و ترموستات  های خودش کار می کند.

Insteon انبوهی از دستگاه های هوشمند خانگی را ارائه می دهد ، اما انعطاف پذیری آن با Z-Wave یا Zigbee برابر نیست.

 

thread

  مزایا

 1. سریع ، قابل اعتماد و ایمن.
 2. ادغام دستگاه های جدید آسان است.

  معایب

 1. سازگاری محدود.

پروتکل Thread جدیدترین پروتکل در لیست ما است. موضوع در ابتدا توسط Google Nest ایجاد شد (مانند Nest Cam و Nest Learning Thermostat). آمازون ، اپل و گروه دیگری از شرکت ها از آن زمان به بعد شروع به کار کردند و به بخشی از گروه Thread تبدیل شدند.

برای استفاده از Thread به هاب نیاز خواهید داشت. فقط بدانید که Thread هاب های خود را “روترهای انتهایی” (end routers ) صدا می کند.

Thread از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده می کند که همان باند فرکانسی Zigbee و Bluetooth است. اما بزرگترین تمایز Thread این است که مبتنی بر IP است.

Z-Wave و Zigbee از شبکه های خود استفاده می کنند. اما Thread از یک شبکه IP استفاده می کند که ارتباط آن با شبکه های Wi-Fi و شبکه های تلفن همراه را برای آن آسان تر می کند. این بدان معنی است که در برقراری ارتباط بین شبکه ها سریعتر و قابل اعتمادتر از پروتکل های دیگر خانه هوشمند است.

 

خلاصه کردن

چندین پروتکل خانه هوشمند برای انتخاب وجود دارد. اما محبوب ترین آنها دارای اشتراکات بسیاری است. اینکه شما برای خانه هوشمند خود پروتکل مبتنی بر Zigbee- ، Z-Wave- ، Insteon- ، Bluetooth- یا Thread را انتخاب کنید تا حد زیادی به دستگاههایی که می خواهید استفاده کنید و سطح نیاز شما از آنها بستگی دارد.

اگر از قبل دستگاه های هوشمند خانگی یا سیستم امنیتی خانه دارید ، بررسی کنید که با کدام پروتکل ها کار می کنند و چه دستگاه های دیگری می توانید به آنها اضافه کنید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

 اینستاگرام همای

مطالب مرتبط 

فهرست