پروتکل خانه هوشمند

اصطلاح پروتکل در خانه هوشمند زبانی است که دستگاه های هوشمند خانه برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. ارتباطات برای اتوماسیون خانه های هوشمند بسیار حیاتی است. زیرا اگر دستگاه های شما نتوانند با استفاده از یک زبان با یکدیگر “صحبت” کنند ، کنترل هریک از آنها بسیار سخت می شود. و اینکه بتوانید کنترل تمام دستگاه های خانه را در یک نرم افزار یا اپلیکیشن داشته باشید کار را برای شما آسان می کند.

به همین دلیل، برای اینکه بدانید، کدام پروتکل خانه هوشمند برای شما و خانه اتان بهتر است، لازمه که چگونگی کار کردن آنها را درک کنید.با وجود حدود ده استاندارد اتوماسیون خانه در بازار، دانستن اینکه کدام یک برای خانه شما بهتر است می تواند سخت باشد. پس ما آنها را به دو دسته تقسیم می کنیم:

  • پروتکل بیسیم
  •  پروتکل سیمی
پروتکل سیمی

نمونه های متداول پروتکل های سیمی X10 و UPB هستند. این پروتکل های خانه هوشمند برای برقراری ارتباط بین دستگاه ها در خانه از سیم کشی استفاده می کنند. پروتکل های سیمی به قابل اطمینان بودن شناخته شده اند. اما رمزگذاری آنها کندتر و دشوارتر است.

پروتکل بیسیم

پروتکل های بی سیم معمولاً سریع ترند و با طیف وسیعی از دستگاه ها سازگار هستند. این پروتکل ها ازجمله Wifi , Z-Wave و Zigbee  بدون نیاز به خطوط برق قادر به اتصال و ارتباط با یکدیگر هستند. که این موضوع اطمینان از امنیت آنها را موجب می شود.

همچنین چند پروتکل ترکیبی مانند Insteon و C-Bus وجود دارد که از ترکیب هر دو فناوری بی سیم و سیمی استفاده می کنند.

برای انتخاب پروتکل خانه هوشمند چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

سازگاری:

پروتکل های خاص شما را محدود به استفاده از دستگاه هایی می کند که ممکن است مورد علاقه شما نباشند. بنابراین پروتکلی را انتخاب کنید که در کنار اتصال به طیف گسترده ای از سایر محصولات خانه هوشمند، استفاده از آن نیز آسان باشد.

به روزرسانی آسان:

فناوری اتوماسیون خانگی جدید دائماً به بازار عرضه می شود. پس داشتن سیستمی که کاملاً با سایر محصولات سازگار باشد این اطمینان را می دهد که در آینده می توانید ویژگی ها و دستگاه های بیشتری را به شبکه خانه هوشمند خود اضافه کنید.

سایر موارد حائز اهمیت هنگام انتخاب پروتکل خانه هوشمند می توان به قیمت مناسب، مصرف برق و پهنای باند اشاره کرد.

پروتکل های بیسیم معروف هوشمندسازی ساختمان

دستگاه ها در خانه هوشمند با پروتکل بیسیم بدون نیاز به خطوط برق قادر به اتصال و ارتباط با یکدیگر هستند. که این موضوع اطمینان از امنیت آنها را موجب می شود. و از مزایای آنها نصب و راه اندازی آسان و عیب یابی راحت و نداشتن تخریب در پروتکل سیمی می باشد.

پروتکل های رایج در خانه هوشمند را می توان موارد زیر نام برد:

  • پروتکل Wifi 
  • پروتکل Z-Wave
  • پروتکل Zigbee   

پروتکل وای فای- Wifi

امروزه Wi-Fi در خانه ها بسیار رایج است. منطقی است که لوازم جانبی خانه هوشمند از امکان دسترسی به آن بهره ببرند. Wi-Fi یک استاندارد ارتباطات بی سیم است که توسط Wi-Fi Alliance تهیه و نگهداری می شود. این استاندارد امکان همکاری و ارتباط بین دستگاههای مختلف را فراهم می کند.

ویژگی های پروتکل وای فای- wifi

ارتباطات Wi-Fi از طریق امواج رادیویی در طیف فرکانسی 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز برقرار می شود. توان ارتباطی بسیار زیاد است. سرعت از 10 مگابیت بر ثانیه تا 100 مگابیت در ثانیه است. Wi-Fi قابلیت پخش صوتی و تصویری با کیفیت بالا را دارد.

Wi-Fi از نظر تئوری محدود به اتصال 256 دستگاه می باشد. ازدحام شبکه ممکن است با اتصال 256 دستگاه به مشکل برخورد کند. خصوصاً اگر بعضی از آن ها به مقدار زیادی پهنای باند نیاز داشته باشند. اگر چندین نفر در خانه سعی کنند همزمان ویدیوی با کیفیت بالا پخش کنند، ممکن است این مورد را تجربه کرده باشید.

مزایای اصلی پروتکل Wi-Fi

سرعت انتقال و پهنای باند بالا و در دسترس بودن آن از مزایای پروتکل وای فای می باشد. بیشتر افراد در حال حاضر یک روتر Wi-Fi در خانه خود دارند و افزودن روتر هزینه کمتری نسبت به اجرای کابلهای اترنت در اطراف خانه دارد. Wi-Fi دسترسی آسان و نسبتاً مطمئن به اینترنت را در هر نقطه از خانه شما فراهم می کند.

محدودیت های پروتکل وای فایWifi 

در خانه هوشمند با پروتکل وای فای Wifi از نظر اتوماسیون خانگی، چند اشکال وجود دارد.

شبکه wifi مستعد تداخل است:

چراکه در شبکه وای فای دستگاههای زیادی برای پهنای باند رقابت می کنند از جمله تلفنها ، تبلتها ، ساعتها ، ترموستات و بسیاری دیگر می خواهند از طریق Wi-Fi ارتباط برقرار کنند.  وقتی دستگاه های بیشتری به خانه های خود اضافه می کنیم ، باندها بیش از حد متراکم می شوند.

مشکل مصرف برق دستگاه های Wi-Fi:

مشکل مصرف برق دستگاه های Wi-Fi نسبت به دیگر پروتکل های خانه هوشمند. دامنه وسیع و سرعت بالای دستگاه های متصل به شبکه وای فای  برای کار به انرژی زیادی نیاز دارند. در حالی که مصرف برق در خانه هوشمند با پروتکل وای فای نیز تأثیر چندانی در قبض های آب و برق ما ندارد. اما این میزان مصرف ممکن است برای سنسورهای کوچک و سایر لوازم هوشمند خانگی که نیاز به باتری دارند سریعتر نیاز به شارژ داشته باشند.

محدودیت دامنه در خانه های خیلی بزرگ:

دامنه Wi-Fi در خانه های بزرگ یا دوبلکس یا خانه هایی که از مواد متراکم مانند بلوک بتونی ساخته شده اند، می تواند محدودیت ایجاد کند. راه حل برای این مشکل می تواند نصب کردن روترهای Wifi اضافی برای ایجاد شبکه مش باشد.

ارتباط وسایل با یکدیگر و اجرای سناریو وابسته به وجود wifi می باشد:

در خانه هوشمند با پروتکل وای فای Wifi ارتباط دستگاه ها با هم به وجود اینترنت و wifi وابسته می شود و در نبود اینترنت یا وای فای سناریوها و ارتباط دستگاه ها نیز از کار می افتد. در حالی که Wi-Fi از ویژگی های امنیتی بسیاری برای ایمن نگه داشتن شبکه بی سیم شما برخوردار است ، اما باید همیشه از ایمن بودن شبکه خود اطمینان حاصل کنید و به طور روزانه به روزرسانی نرم افزار روتر را بررسی کنید.

پروتکل زدویو- Z-Wave 

پروتکل زدویو یا Z-wave یک پروتکل بی سیم محبوب است که از فرکانس های رادیویی برای برقراری ارتباط بین دستگاه های خانه هوشمند استفاده می کند. Z-Wave در دانمارک توسعه یافته و به سرعت به یکی از محبوب ترین پروتکل ها تبدیل شده است. بیش از 450 شرکت در سراسر جهان برای تولید محصولات خانه هوشمند از پروتکل Z-Wave یا زدویو پشتیبانی می کنند.

پروتکل z_wave زدویو

پروتکل زدویو zwave

 

ویژگی های پروتکل Z-Wave

سرعت بالا:

زدویو zwave روی باند فرکانسی 908.42MHz کار می کند. این باند فرکانسی بسیار کمتر از باند فرکانسی مورد استفاده در سایر محصولات خانگی است. (2.4 گیگاهرتز). از آنجا که دستگاه های Z-Wave با باند فرکانسی سایر محصولات خانگی هم پوشانی ندارد. از این خاطر احتمال تداخل کمتری دارد. که باعث بهبود کارایی و بالا رفتن سرعت می شود.

را اندازی آسان:

دستگاه های zwave  به دلیل نصب ساده، استفاده از آن بسیار آسان است. دستگاه های z-wave از طریق یک کنترلر مرکزی کنترل می شوند. که به شما کمک می کند کل شبکه خانگی خود را توسط آن مدیریت کنید. پس از راه اندازی شبکه، می توانید به راحتی وسایل خانه هوشمند را به آن اضافه کنید. و کنترل آنها را در دست بگیرید.

با طیف گسترده ای از محصولات سازگار است:

یکی از مهمترین نکات در انتخاب اتوماسیون z-wave این است که هر دستگاه z-wave ایی می تواند بدون توجه به برند، نسخه یا نوع آن با دستگاه های دیگر در شبکه ارتباط برقرار کند.

در حال حاضر ، بیش از 1500 دستگاه سازگار با zwave  در سراسر جهان موجود است. با تنوع های زیاد محصولات در zwave، گزینه های زیادی برای خانه هوشمند خود دارید.

مصرف انرژی را کاهش می دهد:

علاوه بر موراد ذکر شده ، دستگاه های Z-Wave نسبت به پروتکل های دیگر تمایل به مصرف انرژی کمتری دارند. به این معنی که با وجود استفاده زیاد از فناوری های خانه هوشمندتان هزینه های مصرف انرژی کمتری پرداخت می کنید. از این رو سازگار با محیط زیست می باشد.

همگام با آینده. با پیشرفت روز افزون محصولات اتوماسیون خانگی در آینده، Z-wave با نسخه های قدیمی و جدید محصولات سازگار خواهد ماند. این ایده آل است زیرا به این معنی است که شما می توانید همان پروتکل خود را حتی با پیشرفت تکنولوژی حفظ کنید.

پروتکل ZigBee

Zigbee و Z-wave پروتکل های بسیار مشابهی هستند. اگرچه Zigbee بیشتر در محصولات با مارک چینی دیده می شود. Zigbee که در ابتدا برای استفاده تجاری تولید می شد. امروزه به طور گسترده در پروتکل های اتوماسیون خانگی و تجاری استفاده می شود.

zigbee

پروتکل zigbee

ویژگی های پروتکل Zigbee

ارتباط سریع:

پروتکل Zigbee یا زیگبی مشابه Z-Wave برای برقراری ارتباط از فرکانس رادیویی استفاده می کند. Zigbee با استاندارد رادیویی 802.15.14 کار می کند. با استفاده از شبکه مش ، Zigbee می تواند به ارتباطات با سرعت و برد بیشتر دست یابد. یک هاب (hub) واحد چندین دستگاه اتوماسیون خانگی را تأمین می کند.

تولید آسان برای این پروتوکل:

Zigbee  برای توسعه دهندگان از جهت سازگاری طراحی محصولات جدید، پروتکل آسانی به حساب می آید. در حال حاضر، بیش از 1200 محصول سازگار با Zigbee وجود دارد. این یک فناوری باز با محصولات جدیدی است که مدام در حال به روز شدن می باشد.

مصرف برق کم:

یکی از قدرتمندترین مزایای انتخاب Zigbee برای اتوماسیون خانه هوشمند، مصرف بسیار کم برق آن است. طول عمر باتری آن زیاد است. از این رو Zigbee فوق العاده کارآمد است. در واقع یک دستگاه Zigbee میتواند با همان میزان باتری برای چندین سال کار کند. zigbee از اینکه دوستدار محیط زیست است احساس خوبی به شما می دهد.

امنیت بالای شبکه zigbee

Zigbee یکی از امن ترین پروتکل های موجود است. از همان رمزگذاری 128 بیتی در سطح بانک استفاده می کند که اکثر سیستم های مالی عمده از آن استفاده می کنند. یکی از مواردی که Zigbee در گذشته با آن روبرو بوده است همکاری ضعیف با سایر دستگاه ها می باشد. به این معنی که برخی از دستگاه های Zigbee قادر به برقراری ارتباط صحیح با یکدیگر نبودند. با این حال نسخه های جدیدی از Zigbee وارد بازار شده اند که هدف آن حل این مسئله است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

 اینستاگرام همای

مطالب مرتبط 

فهرست